#Тиждень_безбарєрності
Національний тиждень безбрар’єрності в Україні розпочався!
Проходить вперше!
Триватиме — з 19 по 25 травня.
Мета: сприяння формуванню в українському суспільстві культури безбар’єрності через підвищення обізнаності.
Безбар’єрність — це:
коли дитячий візок, милиці чи старість не є перепоною.
коли ти можеш бути частиною суспільства, не підлаштовуючи себе під його уявлення про “норму”.
коли ти можеш вчитися незалежно від віку, стану здоров’я чи формату навчання.
коли можеш працювати, коли хочеш. І коли тебе оцінюють за справу, а не за вік, стать чи стан здоров’я.
Детальніше про безбар’єрність:
Довідник безбар'єрності - https://bf.in.ua/
Гайд безбарʼєрних подій - коли можемо проводити події для всіх без виключень
Брендбук з безбар’єрності - https://barrierfree.crevv.com/
Безбар’єрність для дітей і родин з дітьми
Забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному середовищі – це комплексна робота. Частина активностей визначена, зокрема, і в Національній стратегії створення безбар’єрного простору в Україні, ініційованій Першою леді Оленою Зеленською, та операційному плані її реалізації. Адже безбар’єрність – це, зокрема, і усунення перешкод в отриманні послуг, які підсилюють спроможність родин піклуватися про дітей.
Спрощення процедури усиновлення
Упродовж 2024 року Уряд підтримав кілька постанов, розроблених Мінсоцполітики, які спрощують процедури усиновлення і відкривають більше можливостей для дітей швидше опинитися в родинному теплі.
Насамперед, ідеться про скасування рекомендації кандидатам в усиновлювачі про вік, стать, кількість дітей, яких вони можуть усиновити. Це означає, що майбутні усиновлювачі більше не мають обмежень, коли ознайомлюються з анкетами дітей: служба у справах дітей зобов’язана показати всі анкети, а не лише згідно з критеріями рекомендацій.
Для вирішення проблеми з “відсутністю” дітей, яких можна усиновити, також було запроваджено можливість для служб у справах дітей ознайомлювати кандидатів не лише з анкетами дітей, які перебувають на місцевому обліку з усиновлення, але і дітей на регіональному і централізованому обліку.
Також з цього року кандидати в усиновлювачі мають право забрати дитину в родину до рішення суду. Щоб служба у справах дітей оформила тимчасове влаштування дитини, кандидатам потрібно мати позитивний висновок про доцільність усиновлення і подати заяву до суду.
Послуга патронату над дитиною
Уряд ухвалив розроблені Мінсоцполітики зміни до умов роботи патронатних вихователів і їхніх помічників – тобто патронатних родин, які приймають на тимчасове виховання дітей, чиї батьки з тих чи інших причин не можуть про них піклуватися. Зокрема, запроваджено:
-
збільшену оплату праці патронатного вихователя на рівні 3 мінімальних зарплат на місяць;
-
оплату на час очікування дитини;
-
оплачувану відпустку: 7 календарних днів за кожні 3 місяці виховання дитини;
-
можливість патронатному вихователю мати оплачуваного помічника не з-поміж родичів, які мешкають з ним разом;
-
можливість влаштовувати в патронатну родину дітей з інших громад.
Патронатні родини рятують дітей від потрапляння в інституційні заклади і повинні бути в більшості громад. Поліпшення умов роботи патронатних вихователів і їхніх помічників сприяє розвитку патронату в громадах і, відповідно, можливості більшій кількості дітей зростати в сімейних умовах.
Виплата “Дитина не одна”
Щоб діти, які залишились без батьківської турботи, не опинилися в інституційному закладі, чинне законодавство передбачає можливість влаштування цих дітей у сім’ї родичів чи знайомих, а також прийомні сім’ї і дитячі будинки сімейного типу.
Після набуття дитиною статусу сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, на неї нараховуються виплати. З цього року за ініціативою Мінсоцполітики таку само виплату на дитину нараховують і до набуття нею статусу, щоб фінансово підтримати родини, які приймають дітей.
Розмір виплати:
-
2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на кожну дитину,
-
3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, на кожну дитину з інвалідністю.
Платформа “Україна для кожної дитини”
Мінсоцполітики спільно з Координаційним центром з розвитку сімейного виховання і догляду дітей та за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) запустило єдину державну платформу про усиновлення і сімейні форми виховання “Україна для кожної дитини” (dity.gov.ua), яку відвідали вже 75 тисяч відвідувачів.
На цьому ресурсі в одному місці зібрана вся інформація, яка може знадобитися і тим, хто тільки розглядає можливість прийняти дитину в родину, і тим, хто вже в процесі, і тим, хто це вже зробив:
-
дорожні карти прийняття дитини в родину для різних сімейних форм;
-
мотивуючі відео з родинами, які вже прийняли дітей;
-
допоміжні ресурси по всіх сімейних формах виховання;
-
відповіді на поширені питання;
-
онлайн-курс про усиновлення;
-
гаряча лінія — “Лінія турботи”.