Кунківська громада
Вінницька область, Гайсинський район

В Україні високий ризик спалаху кору. Нещеплені діти та дорослі у небезпеці.

Дата: 15.05.2025 14:52
Кількість переглядів: 22

 

Кір – це небезпечне захворювання, яке є однією з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку 30-40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від інфекції та її ускладнень.

 Кір — надзвичайно заразний та швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. З 10 невакцинованих людей, які контактували з хворим, 9 захворіють.

Кір небезпечний для всіх невакцинованих дітей і дорослих. Захворювання може призвести до пневмонії, запалення мозку (енцефаліту), втрати зору або слуху, інших серйозних ускладнень, навіть до інвалідності та смерті. З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, в 1 розвивається енцефаліт, а 50 отримують важкі ускладнення. 

З початку 2025 року на території Вінницької області спостерігається зростання захворюваності на кір. Станом на 02.05.2025 року в цілому по області зареєстровано 79 випадків кору, із них 78 лабораторно підтверджених випадки та 1 епідеміологічно пов’язаний. Із 79 захворілих на кір, частка захворілих дітей склала 74,6% (59 дітей). В розрізі вікових груп розподіл наступний: до 1 року – 16 випадків, 1-4 роки – 22 випадки, 5-9 років – 11 випадків, 10-14 років – 7 випадків, 15-17 років – 3 випадки та 20 випадків серед дорослих. Вакцинальний статус захворілих осіб складає: не щеплені – 47 захворілих (59 %), дані за щеплення відсутні – 20 (25%), щеплені 1 дозою – 6 (8%), щеплені 2 дозами – 6 (8%). З початку року захворюваність на кір була стабільно низькою: в січні та лютому було зареєстровано 2 та 3 випадки захворювання. Проте в березні зафіксовано стрімке зростання до 26 випадків, а в квітні 45 випадків захворювання. З початку травня зареєстровано 3 лабораторно підтверджених випадки захворювання. В той же час, станом на кінець березня в області фіксується критично низький рівень охоплення щепленнями проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дітей різних вікових груп. При тому, що епідемічна ситуація в області та районі має тенденцію до погіршення.  

На території Гайсинського району зареєстровано 7 випадків ( 3 в Гайсинській ТГ та по 2 випадки в Дашівській та Тростянецькій громадах). Частка захворілих дітей склала 57,1% (4 дитини). В розрізі вікових груп розподіл наступний:  до 1 року – 2 випадки, 1- 4 роки – 1 випадок,  10-14 років – 1 випадок,   та 3 випадки серед дорослих. Вакцинальний статус захворілих осіб складає: не щеплені – 4 захворілих (57,1 %),  щеплені 1 дозою – 2 (28,6%), щеплені 2 дозами – 1 (14,3%). Захворюваність реєструвалась у березні – 1 випадок, у квітні – 6 випадків. Крім того в квітні 2025 році на території Дашівської ТГ зареєстрований 1 спалах кору (захворіло 2 осіб: мати та дитина до 1 року). Зазначений спалах виник у побуті.

З початку року на  території Гайсинського району по планових КПК ( в 1 рік та 6 років) більшість закладів первинної ланки не досягають і 30% охоплення. Не було досягнуто рівня охоплення вакцинацією принаймні у рекомендовані 80% для дітей, які не отримали щеплення в минулому році. 

Ліків проти кору немає, проте дві дози щеплення забезпечують стійкий імунітет до хвороби.

Хронічні захворювання НЕ є протипоказаннями до вакцинації: діти, які мають бронхіальну астму, цукровий діабет, муковісцидоз, онкологічні, неврологічні (наприклад, епілепсію), серцево-судинні чи інші хронічні захворювання, насамперед потребують щеплення, адже ризик важкого перебігу кору і розвитку серйозних ускладнень через хворобу в них значно вищий.

ПРОТИПОКАЗАННЯ  ДО ЩЕПЛЕННЯ  ПРОТИ  КОРУ: гостре захворювання з температурою вище за 38°С; анафілактична реакція на попередню дозу вакцини КПК; вагітність; важкі захворювання, які сильно ослаблюють імунітет людини: під час хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що значно пригнічують імунітет (наприклад, цитостатичні препарати); при важких імунодефіцитних станах; при введенні препаратів крові.

Доведено, що вакцини — це дієвий спосіб зберегти життя. Згідно Національного календаря щеплень вакцинація від кору, епідемічного паротиту та краснухи проводиться в 12 місяців та в 6 років комбінованою вакциною КПК. Проте якщо в дитинстві ви не отримали цю вакцину або ви не володієте інформацію про свої дитячі щеплення, для оптимального захисту від кору     рекомендовано отримати дві дози КПК з мінімальним інтервалом 1 місяць між дозами. 

Щеплення проти кору використовуються вже понад 50 років у всьому світі. Саме завдяки вакцинації вдалось знизити захворюваність на кір у десятки разів. Згідно з дослідженнями, тільки за 16 років (з 2000 по 2016 роки) вдалось знизити смертність від кору на 79% і зберегти життя понад 20 млн дітей у всьому світі. Всі вакцини, які використовуються в Україні, пройшли тривалі й детальні дослідження, які підтвердили їхню безпечність. Тому вакцини — безпечні і здатні захистити організм, а хвороба може завдати непоправної шкоди. 

Тож, батьки - подбайте про захист своїх дітей! Особливо під час війни!  Вакцинація — це безпечно та швидко. Важко — лікувати хворобу та її ускладнення.

Вакцина проти кору є в Україні.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення щодо реорганізації закладу загальної середньої освіти I-ІІІ ступенів с.Кузьминці Кунківської сільської ради шляхом пониження ступеня

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь