Небезпечний дар лісу!

Дата: 25.06.2024 09:20

Гриби - це дарунок лісу, але водночас вони єнебезпечним продуктом харчування, який можепривести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєнняорганізму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що багато людей висновки роблять лише наоснові свого гіркого досвіду.

Основні причини отруєнь: вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників), отруйних грибів, старих або зіпсованих їстівних грибів, неправильне приготування умовно їстівних грибів.

​Щоб запобігти отруєння грибами дотримуйтесь таких правил:

- купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованихкіосках), особливо уникайте стихійних ринків;

- збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстивні;

- не збирайте гриби якщо не впевнені, що знаєте їх;

- не порівнюйте зібрані чи придбані гриби іззображеннями в різних довідниках,  вони не завжди відповідають дійсності;

- не куштуйте сирі гриби на смак.

Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута. При обробці кип'ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, післячого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варитиабо смажити.

Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

Суворо дотримуйтеся правил консервуваннягрибів. Неправильно приготовлені консервованігриби можуть викликати дуже важке захворювання - ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов'язковопрокип'ятіть 10-15 хвилин.

Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) - з'являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров'я потерпілого, кількості з'їдених грибів.  Біль та нападки нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настаєчерез 5-10 днів після отруєння.

Перша допомога при отруєнні грибами - викличте "Швидку медичну допомогу".  Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; нажміть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.

Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегкапідсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовийбаланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілогогрілки для полегшення його стану.

Забороняється:

- вживати будь-які ліки та їжу, алкогольні напої, молоко - це може прискорити всмоктуваннятоксинів грибів у кишечнику,

- займатися будь-якими іншими видами самолікування.

​Запам'ятайте: отруєння грибами дуже важкопіддається лікуванню. Настійно радимо всім: не збирайте та не їжте гриби зовсім. Без грибів можнапрожити!!!

Фельдшер санітарний

Гайсинського РУ ГУ ДПСС

у Вінницькій області                                                Людмила ПАТЛАТЮК