Патронат над дитиною

Дата: 13.03.2024 11:53

Фото без описуКожна дитина повинна зростати в сім’ї. Щороку в Україні тисячі дітей залишаються без батьківського піклування і потрапляють до будинків дитини та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей.

Порятунком та допомогою у вирішенні цього питання може стати патронатна сім’я. Патронатна сім’я покликана прихистити дитину, яка з різних причин не може мешкати зі своєю родиною.

ПАТРОНАТ НАД ДИТИНОЮ – це тимчасовий догляд і виховання дитини в період подолання її батьками складних життєвих обставин.

Яка мета патронату над дитиною?

Метою патронату є забезпечення права кожної дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах, виховуватися у сприятливому та безпечному сімейному середовищі шляхом відновлення здатності батьків ( осіб, які їх замінюють ) опікуватися дитиною, а в разі неможливості – вчинення заходів щодо захисту дитини та прийняття рішень щодо її влаштування до постійної форми сімейного виховання, яка найбільше відповідає потребам дитини.

Термін перебування дитини в патронатній сім’ї – від трьох до шести місяців.

Державні гарантії для патронатного вихователя.

1) Оплата послуг зі здійснення патронату над дитиною (грошове забезпечення), яка здійснюється в розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць (з 01.01.2024 прожитковий мінімум для працездатної особи становить 3028 грн (3028*5=15140 грн в місяць)). Страхові внески.

У разі, якщо в сім’ї патронатного вихователя перебуває дитина віком до одного року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина й одночасно двоє й більше дітей, розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину, але сумарно не більше ніж на 50 відсотків.

2) Виплати на утримання дитини, яка перебуває під патронатом.

Соціальна допомога на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, яка виплачується на кожну дитину, влаштовану в патронатну сім’ю, у розмірі 2,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку (з 01.01.2024 прожитковий мінімум для дітей до 6 років становить 2563 грн ( 6407,50 грн в місяць), для дітей від 6 до 18 років – 3196 грн (7990 грн в місяць)).

3.) Підтримка кваліфікованих спеціалістів. Фахівці із соціальної роботи підтримують сім’ю патронатного вихователя шляхом здійснення соціального супроводу сім’ї дитини, яка полягає в наданні комплексу правових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-економічних, соціально-медичних та інформаційних послуг всім членам родини з метою подолання складних життєвих обставин, що призвели до влаштування дитини у сім’ю патронатного вихователя.

Хто може стати патронатним вихователем?

- особа, яка досягла повноліття;

- має громадянство України;

- не має власних дітей віком до 4 років, дітей з інвалідністю, які мають обмеження життєдіяльності;

- має відповідні умови для перебування дитини/дітей (житло з окремою кімнатою для дитини);

- має згоду від усіх членів своєї родини, які проживають у помешканні, на тимчасове влаштування дитини до сім'ї.

Основні завдання патронатного вихователя:

- забезпечити дитину житлом, одягом і харчуванням;

- створити дитині придатні умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;

- гарантувати дитині доброзичливу атмосферу, допомогти їй пережити травму чи стрес;

- забезпечити послуги чи надати доступ до тих, що визначені договором про патронат над дитиною.

Кроки до створення патронату

1. Звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання.

2. Надати необхідний пакет документів.

3. Пройти первинний відбір на основі аналізу поданих документів та обстеження умов проживання.

4. Пройти обов’язкове навчання спільно з добровільним помічником (дружиною/чоловіком, іншою повнолітньою особою, яка проживає на спільній житловій площі з кандидатом).

5. Отримати рекомендацію про можливість надання послуги патронату за результатами навчання.

6. Укласти письмовий договір з органом опіки та піклування про надання послуги патронату над дитиною.

Збір документів

заява про намір стати патронатним вихователем;

заява про згоду на влаштування дитини до сім’ї від усіх членів сім’ї, які фактично проживають разом з кандидатом;

висновки про стан здоров’я кандидата та усіх членів сім’ї, які фактично проживають разом з кандидатом;

довідки про відсутність судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством, кандидата та членів сім’ї, які досягли 14-річного віку і проживають разом з ним;

копії паспортів патронатного вихователя та добровільного помічника;

свідоцтва про шлюб або інший документ, що підтверджує родинні або сімейні стосунки кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника;

документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Якщо Ви бажаєте підтримати дитину та стати патронатним вихователем, звертайтеся до Служби у справах дітей Гайсинської районної військової адміністрації або до Служби у справах дітей за місцем фактичного проживання.