«Ухилився від призову на строкову військову службу та від призову на військову службу під час мобілізації – відповідай відповідно до закону"

Дата: 05.01.2023 15:03

Відповідно до Законів України  “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, “Про військовий обов’язок і військову службу” громадяни, які ухиляються від призову на строкову військову службу, призову за мобілізацією, військового обліку або спеціальних (перевірочних) зборів, несуть, зокрема, кримінальну відповідальність згідно із законодавством.

Так, відповідно до статей 335, 336, 336-1, 337 Кримінального кодексу України:

- ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу  карається обмеженням волі на строк до трьох років;

- ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період  карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років;

- ухилення від проходження служби цивільного захисту  в особливий період (крім відбудовного періоду) чи у разі проведення цільової мобілізації  карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років;

- ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підримки, - карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року;

- ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів - карається штрафом від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.

Мають випадки засудження осіб за порушення наведених норм законодавства.

Так, за період 2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань органами досудового розслідування Гайсинського району Вінницької області за  України внесено 15 відомостей про вчинення  кримінальних правопорушень вказаної категорії. Судами розглянуто 3 кримінальні провадження. Відповідно до обвинувальних вироків, засуджено 3 особи до відповідних покарань із звільненням від відбування покарання з випробуванням.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов’язком громадян України (ст. 65 Конституції України). Кожен  зобовязаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України (ст. 68 Конституції України).

Юрій ПРОЛЄЄВ

прокурор Гайсинської